Datové schránky - řešení s přístupem do schránky přes web je za dveřmi

S počátkem letních prázdnin se rozeběhne i systém ISDS pro datové schránky. Zbývá poslední týden do startu systému, který by měl být řešením dosavadní komunikace úřadů státní správy s právnickými a fyzickými osobami. Řešení pro změnu podoby úředních listin. Úřední listiny odesílané občanům v papírové podobě, budou systémem ISDS předávany v běžných digitálních formátech. Systém ISDS přináší do komunikace úřady resp. komunikace úřadů s právnickými a fyzickými osobami (prozatím jen podnikajícími fyzickými osobami) převratnou novinku.
Datové schránky (ISDS) byl testován v prostředí několika státních úřadů a městských částí a nyní čeká na spuštění ostrého provozu. Podle skromných zpráv o výsledcích testovacího provozu systému pro datové schránky, byly prováděné testy systému ISDS úspěšné. Zatím nic nenaznačuje, že by mohlo spuštění systému, který nabízí řešení pro digitalizaci papírové komunikace mezi úřady a občany, bránit.

Datová schránka od prvního července 2009

Co čeká majitele datových schránek po 01/07/2009, kdy začne platit zákon č. 300/2008 Sb. a oficiálně začne fungovat systém ISDS pro datové schránky? Jaká jsou možná řešení pro ukládání datových zpráv doručených do datové schránky a jak bude datová schránka vypadat? Takové otázky a jejich řešení mohou začít trápit všechny držitele datových schránek po 1. červenci 2009. Novopečenými držiteli datových schránek budou především úřady státní správy. Ty by měly mít povinnost používat digitálního kanálu pro komunikaci, kterým jim datová schránka nabízí, vlastně ihned od prvního července 2009. Naopak právnické osoby, budou čekat na doručení přihlašovacích údajů do datové schránky. To by mělo být doručeno běžným doporučeným dopisem nejpozději do 1. října 2009. Těm pak vznikne povinnost přijímat datové zprávy přes datovou schránku až v průběhu následujícíh třech měsíců.

Řešení pro datové schránky

Datová schránka je nástrojem, který řeší přijímání a odesílání datové zprávy (úřední listiny v digitální podobě) není ale řešením pro bezpečné ukládání takových digitální materiálů na další dobu. Jelikož datová schránka veškerou doručenou a přečtenou poštu po 90 dnech od převzetí trvale maže, řešením pro bezpečné uložení datových zpráv být nemůže. 
Řešení pro bezpečné uložení datové zprávy poskytuje bezpečné úložiště dokumentů SAFE DS. Trvalé, bezpečně, přehledné, rychlé řešení s možností rozšíření o další moduly z oblasti správy dokumentů pro vaše datové zprávy - SAFE DS. Tradiční řešení v oblasti ukládání dokumentů poskytujeme našim klientům již 10 let.